Department of Applied Sciences and Engineering

Students’ Achievements

 

Sr. No. Name of Student Program Program Name Year
1 Vikramjeet Banerjee Co-Curricular Award of Institutional Scholarship for Excellent merit score in MH-CET Exam 2017 2018
2 Avani pathak Co-Curricular Cicuit Fixer at Dhruva’18 2018
3 Akshansh Jaiswal Co-Curricular Vishwapreneur’ 18 2018
4 Anurag Bansode 2018
5 Meghana Joshi Co-Curricular Wallstreet at CREDENZ’17 2017
6 Vikramjeet Banerjee Co-Curricular Reverse coding at CREDENZ’17 2017
7 OnkarRansubhe
8 DhirendraPratap Singh
9 Meghana Joshi Co-Curricular Clash at CREDENZ’17 2017
10 Vikramjeet Banerjee
11 Prajakta Joshi
12 OnkarRansubhe
13 MugdhaKulkarni
14 AnkurBakre
15 DhirendraPratap Singh
16 DhirendraPratap Singh Co-Curricular Mad Talks at CREDENZ’17 2017
17 AnkurBakre Co-Curricular Quiz at CREDENZ’17 2017
18 NakulAgarwal Co-Curricular

Dextrous of Pulzion’17

 

2017
19 AkshayPolshettiwar
20 NakulAgarwal Co-Curricular

Quiz to Bid of Pulzion’17

 

2017
21 AkshayPolshettiwar
22 MansiBhosale Co-Curricular Bugoff of Pulzion’17 2017
23 AnkitSolanki Co-Curricular Cash n Code of Pulzion’17 2017
24 RiyaWaghmare Co-Curricular Fandom Quiz of Pulzion’17 2017
25 MandarAncharwadkar Co-Curricular Ethical Hacking workshop 2017
26 ShalakaThorat Co-Curricular Certified Information Security Specialist  workshop(PICT ACM student chapter ) 2017
27 RiyaWaghmare Co-Curricular Sproutit’17 2017
28 Ajay Mudhol Co-Curricular

 

Barclays Tech. Innovation Challenge 2017

 

2017
29 AdityaSangle
30 Vikramjeet Banerjee
31 AkshayPolshettiwar Co-Curricular Mobile ReparingWorkshop 2018
32 Siddhant Singh
33 AmanShinde
34 VaibhavGaikwad
35 SejalArora
36 AishwaryaGadhve
37 AdwaitBhondwe
38 RukminiBugga Co-Curricular Laptop Repairing Workshop 2018
39 ChaitraBhat
40 OnkarRansubhe
41 AdityaSangle
42 YogeshPatil
43 Vineet Singh
44 AnkurBakre
45 Siddhant Singh Co-Curricular Quizzical 2K17 Competition 2017
46 AnuragBansode
47 Meghana Joshi Co-Curricular FESA 2017-18 2018
48 AnuragBansode

 

 

Sr. No. Name of Student Program Program Name Year
1 Vikramjeet Banerjee Co-Curricular Award of Institutional Scholarship for Excellent merit score in MH-CET Exam 2017 2018
2 Avani pathak Co-Curricular Cicuit Fixer at Dhruva’18 2018
3 Akshansh Jaiswal Co-Curricular Vishwapreneur’ 18 2018
4 Anurag Bansode 2018
5 Meghana Joshi Co-Curricular Wallstreet at CREDENZ’17 2017
6 Vikramjeet Banerjee Co-Curricular Reverse coding at CREDENZ’17 2017
7 OnkarRansubhe
8 DhirendraPratap Singh
9 Meghana Joshi Co-Curricular Clash at CREDENZ’17 2017
10 Vikramjeet Banerjee
11 Prajakta Joshi
12 OnkarRansubhe
13 MugdhaKulkarni
14 AnkurBakre
15 DhirendraPratap Singh
16 DhirendraPratap Singh Co-Curricular Mad Talks at CREDENZ’17 2017
17 AnkurBakre Co-Curricular Quiz at CREDENZ’17 2017
18 NakulAgarwal Co-Curricular

Dextrous of Pulzion’17

 

2017
19 AkshayPolshettiwar
20 NakulAgarwal Co-Curricular

Quiz to Bid of Pulzion’17

 

2017
21 AkshayPolshettiwar
22 MansiBhosale Co-Curricular Bugoff of Pulzion’17 2017
23 AnkitSolanki Co-Curricular Cash n Code of Pulzion’17 2017
24 RiyaWaghmare Co-Curricular Fandom Quiz of Pulzion’17 2017
25 MandarAncharwadkar Co-Curricular Ethical Hacking workshop 2017
26 ShalakaThorat Co-Curricular Certified Information Security Specialist  workshop(PICT ACM student chapter ) 2017
27 RiyaWaghmare Co-Curricular Sproutit’17 2017
28 Ajay Mudhol Co-Curricular

 

Barclays Tech. Innovation Challenge 2017

 

2017
29 AdityaSangle
30 Vikramjeet Banerjee
31 AkshayPolshettiwar Co-Curricular Mobile ReparingWorkshop 2018
32 Siddhant Singh
33 AmanShinde
34 VaibhavGaikwad
35 SejalArora
36 AishwaryaGadhve
37 AdwaitBhondwe
38 RukminiBugga Co-Curricular Laptop Repairing Workshop 2018
39 ChaitraBhat
40 OnkarRansubhe
41 AdityaSangle
42 YogeshPatil
43 Vineet Singh
44 AnkurBakre
45 Siddhant Singh Co-Curricular Quizzical 2K17 Competition 2017
46 AnuragBansode
47 Meghana Joshi Co-Curricular FESA 2017-18 2018
48 AnuragBansode

 

Sr. No. Name of Student Program Program Name Year
1

Shivani Rajhance

 

Sports Senior Pune city Kickboxing Championship 2017
Sports National Karate Championship(GRAND CHAMPIONSHIP-KATA) 2017
Sports National Karate Championship(GRAND CHAMPIONSHIP-KUMITE) 2017
Sports National Karate Championship(Indivual-KUMITE) 2017
Sports National Karate Championship(Indiviual-KATA) 2017
Sports State Level Kickboxing 2017
Sports Pune Division Sport Competition 2017
Sports Point Fight 2017
Sports Maharashtra State Karate -Do Championship(KATA) 2017
Sports Maharashtra State Karate -Do Championship(KUMITE) 2017
Sports Maharashtra State Karate -Do Championship(GRAND CHAMPIONSHIP) 2017
Sports Maharashtra State Karate -Do Championship(COACH) 2017
2 Vaibhav Gaikwad Sports Kabaddi in I2IT Annual Sport Fest 2018
3 Anurag Bansode Sports Football in I2IT Annual Sport Fest 2018
4 Vipin Samson Sports Basketball Tournament 2017
5 Snehal Hattambire Sports

SUMMIT’17

Tournament Badminton

2017

 

Sr. No. Name of Student Program Program Name Year
1 Manali Kaswa Co-Curricular Circuit Fixer at Dhruva’18 2018
2 Aman Shinde Cultural Fest Man vs Food at Dhruva’18 2018
3 Shivani Rajhance Cultural  Fest Screening Round at Pune Audition as part of National talent Hunt ‘MARUTI SUZUKI COLORS OF YOUTH SEASON 7’ 2018

 

Sr. No. Name of Student Program Program Name Year

1

Nikhil Yadav Co-Curricular CISO’’S DILEMMAin CSAM’s 16

2016

2

Sadique Shaikh Co-Curricular Line Tracing event of MIT persona Fest 2017

2017

3

Ali Sahib Tinwala

4

Piyush Bendale

5

Abhishek Ranjan Co-Curricular Barclay’s 16

2016

6

Tejas Bhanushali Co-Curricular Googler in Mind Spark 16

2016

7

Nikhil Yadav Co-Curricular CHAIN REACTIONin CSAM’s 16

2016

8

Tejas Bhanushali Co-Curricular Bitzkricks in Mind Spark 16

2016

9

Krishna Gardharia Co-Curricular Chakravyuh (Quiz) in Mind Spark 16

2016

10

Abhishek Ranjan Co-Curricular Futsal inTECHNIKALA 2017

2017

11

Krishna Gardharia Co-Curricular Googler in Mind Spark 16

2016

12

Vamshikiran

13

Aniket Patil

14

Sanskriti Oza

15

Aditya Sinha Co-Curricular The Amazing Race in Mind Spark 16

2016

16

Omkar M.

17

Aniket Patil

18

Tejas Bhanushali

19

Nikhil Yadav Co-Curricular Reverse Coding in Credenz’16

2016

20

Aditya Sinha

21

Krishna Gardharia Co-Curricular Cretranix Jr. in Credenz’16

2016

22

Tejas Bhanushali

23

Abhishek Ranjan

24

Nikhil Yadav Co-Curricular Clash Jr. in Credenz’16

2016

25

Abhishek Ranjan

26

Pragati Kendre Co-Curricular Barclay’s 16

2016

27

Kirti Kumari

28

Shubham Patil

29

Vikrant Mitkari

30

Aditi Shilke

 

Sr. No. Name of Student Program Program Name Year
1 Abhishek Ranjan Sports FUTSAL in ZEST’17 2017
2 Abhishek Ranjan Sports Soccer League in ZEST-2017 2017
3 Abhishek Ranjan Sports FOOTBALL in ZEST’17 2017

 

Sr.  No. Name of Student Program Program Name Year
1 Gaurav Soni Co-Curricular Googler in Mindspark’15 2015
2 Akhilan P. S.
3 Gaurav Tamrakar
4 Aviraj Sarkar
5 Ankita Pangul Co-Curricular Google Whack in MITCOE TESLA 2015
6 Hardik Co-Curricular Yen-Quiz-itive in Graffiti 2016 2016
7 Hardik Bhandari Co-Curricular G-MAZE in Impac’15 2015
8 Hrishikesh Mate Co-Curricular Computer Hardware & Technology Maintenance 2016
9 Dheeraj Tribhuwane
10 Pratik Agrwal
11 Rohit Redekar
12 Akhilan P.S.
13 Yamini Iyengar Co-Curricular Panel Discussion on the topic “Corrution – The biggest bottleneck in Economic progress” held during the AICTE Vigilance Awareness Week” 2015
14 Aditee Pallavee Co-Curricular ENECON 2015 2015
15 Gaurav Tamrakar
16 Aviraj Sarkar
17 Vaishali
18 Ajinkya Dongare
19 Priya Kumari Singh Co-Curricular “Daksha-Health and Security for Every Girl” 2015
20 Apoorva
21 Mehek
22 Ankita
23 Annie
24 Aditee Pallavee
25 Vaishali Vanave
26 Ajinkya Dongare
27 Yamini Iyengar

 

Sr.  No. Name of Student Program Program Name Year
1 Annie Bhardwaj Cultural Western Solo in District Level Yuvak Mahostav Nivad Chachani 2015
2 Apoorva Shitole Cultural Western Group Song in District Level Yuvak Mahostav Nivad Chachani 2015
3 Yamini Iyengar Cultural Gokhale Cup Elocution Competition 2015-16 2015