Department of Information Technology (IT)

Students’ Achievements

Sr. No. Academic Year Name of The Student Name of the Event Date of the Event Status
1

2019-20

 

Shivani Rajhanse Light Contact Senior Men & Women 19th -21st July 2019 Bronze
2 Planet Martial Arts 7th July 2019 Silver Medal
3 National Karate Championship 17th November 2019 Gold
4 ThaiBoxing Championship 8th December 2019 Gold
5 Vedant Pathak Puroshottam Karandak 19th September 2019 Consolidation
6 Vamshikiran Wavenigma 28th September 2019 Runner Up
7 Mayura Hirve NPTEL Certification Jul-Oct 2019 Gold Medal
8 Himanshu Pise NPTEL Certification Jul-Oct 2019 Completed

 

 

Mr. Ankush Kumar student of Information Technology secured 9.37 SGPA (9th Rank) in Third Year Examination conducted by Savitribai Phule Pune University in May 2019.

Sr. No Name of Student Program Program Name Year
1. Abhishek Kulkarni, Pranav Khjagaonkar Co-Curricular Quiz Competition @ SPPU 2017
2. Rakhi Agrawal, Ashish Dhone, Neeraj Mahajan, Yadnesh Choudhari Co-Curricular Smart India Hackathon 2017 2017
3. Bendale Piyush Co-Curricular CREDENZ’17 Website Designing @ PICT 2017
4. Vamsi Kiran Co-Curricular Web Weaver @ PICT 2017
5. Ritesh Patil, Omkar Masal, Mohit Gadhia Co-Curricular SPROUTIT17 (HI5UI) 2017
6. Tanmay Patil Cultural Ekayan (One Act Play) 2017
7. Sanskriti Oza Co-Curricular Grammar Guru 2017
Sr. No Name of Student Program Program Name Year
1. Shraddha Phutane Sports Cricket @ I2IT 2016
2. Yashodeep Deshmukh Co-Curricular SEED IT Idol 2017
3. Kirti Kumari, Shrikant Karhale Co-Curricular Barclays Tech Innovation Challenge 2016 2016
4. Rushikesh Matre, Abhijeet Awagade Co-Curricular Hydrobot Termination @ I2IT 2016
5. Shagun Mahamuni Co-Curricular ELECTROCOM 2016
6. Kirti Kumari Cultural Artified @ I2IT 2017
7. Nikhil Kolte Cultural Bandwar @ SICS 2017
8 Shrikant Karhale Co-Curricular nstituional Scholarship (Excellent Merit Score in JEE) 2016
9 Simran Mistry Co-Curricular Digital Pursuit @ I2IT 2017
10 Nikhil Kolte Cultural Bandwar @ I2IT 2017
S. No Name of Student Program Program Name Year
1.

 

Piyush Ray Khalya

Workshop Android Application Development 21/02/2015 to 22/2/2015

Cultural Fest

 

Scavenger Hunt 18/02/2015
Dhruva’14 12/2/2014 to 14/2/2014
Carrom 7/1/2014 to 14/1/2014
Badminton [Singles] 24/2/2013
Badminton [Boys Doubles] 24/2/2013
Carrom[Doubles] 24/2/2013
2. Uma Achra

Cultural Fest

 

Dhruva’15 2015
CMC Career Management Cell Committee 2015
Workshop Android Application Development 21/02/2015 to 22/2/2015
3. Amita Waghmare Workshop Android Application Development 21/02/2015 to 22/2/2015
4. Pranjal Mahajan Workshop Android Application Development 21/02/2015 to 22/2/2015
5. Pratiksha Workshop Android Application Development 21/02/2015 to 22/2/2015
6. Deep Patel Workshop Android Application Development 21/02/2015 to 22/2/2015
7. Rashmi Rangdale CSI Basics of Linux Kernel Programming 28/2/2015
Workshop Android Application Development 21/02/2015 to 22/2/2015
8. Pooja Agarwal Technical Fest C’lash 2013
CMC Career Management Cell Committee 2015

Cultural Fest

 

Dhruva’15 2015
Badminton(Mixed Doubles) 24/2/2015

Workshop

 

Android Application Development 21/02/2015 to 22/2/2015
Sakal International Training Centre IT Skills for Employability 17/1/2015 to 18/01/2015
S. No Name of Student Program Program Name Year
1. Neha Roy Gupta Conscientia’13, IIST Trivandrum Aerotrix Super Challenge 25/01/2013 to 26/1/2013
Workshop Ethical Hacking 18/11/2011
Best Student S.Y.J.C(Gen. Sci) 2010-11
Nana Saheb Gore Academy Speech Competition 07/2/2010
Workshop Let’s make a difference 01/01/2014
Conference Baramati Youth Conference 15/08/2013 to 18/08/2013
Conference Let’s make a difference 01/06/2013 to 8/06/2013
Cultural Fest PINNACUS(TAP YOUR FEET) 14/02/2014
2. Vaibhav Bhosale Technical Fest Tech –GNA by IEEE branch,MAE 14/09/2012
Cultural Fest Tresure Hunt 2013-2014
Technical Fest Paper Presentation 2013-2014
Code Quest 2013-2014
Workshop Ethical Hacking 18/11/2011
Technical Fest Quest Extraordinaire 2/2/2013 to 3/2/2014
3. Shweta Vehele
Rangoli Competition 15/2/2014